آسم


 

 

آسم شایع ترین بیماری مزمن کودکان و مسئول بخش عمده ای از تنگی نفس در نوجوانان و بزرگسالان است. آسم می تواند دیگر بیماری ها مانند تخریب ریه ناشی از دود سیگار، بیماری قلبی و پنومونی (عفونت ریه) را تشدید کند. برای فهم تاثیر آسم بر تنفس، به این مثال ساده توجه کنید: دمیدن از طریق یک «لوله» ساده تر از دمیدن از طریق «نی آشامیدنی» است؛ هر چه قطر مجرا کمتر باشد دمیدن هوا دشوارتر است. در آسم راههای هوایی به دلیل تورم و انقباض عضلانی که اندازه راه هوایی را کنترل می کند، تنگ می شوند. نتیجه تنفس صدا دار و همراه با خس خس و دشواری بیش تر در ورود و خروج هوا است

. هر چند آسم می تواند تنفس را بسیار دشوار کند، تغییرات موقت است و کاملا با درمان رفع می شود

عوامل مختلفی می توانند باعث شروع حمله آسم شوند. حساسیت، عفونت، ورزش، هوای سرد، تنش و دود سیگار از شایع ترین محرکها هستند. اما برخی از افراد بدون هیچ دلیل واضحی به حمله دچار می شوند.

درمان آسم شامل پرهیز از مواجهه با محرکهای شناخته شده و استفاده از داروهایی است که تورم یا انقباض عضلات را کاهش می دهند تا راههای هوایی تنگ شده باز شوند. اغلب مبتلایان برای درمان به بخش اورژانس مراجعه می کنند ولی می توان بسیاری از این حملات را با داروی مناسب در خانه درمان کرد.

منبع : کتاب خود مراقبتی در ناخوشی های جزئی، ناشر پارسای سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *