آموزش احیای قلبی توسط دست


 

 

احیای قلبی فقط با دست یعنی مجموعه ای از اقدامات که توسط افراد حاضر در صحنه برای بازگرداندن فعالیت قلب و رساندن خون و اکسیژن به مغز برای جلوگیری از آسیب مغزی، انجام می شود. احیای قلبی را می توان بدون هیچ وسیله اضافه و با دستان خالی هم انجام داد. انجام صحیح و به موقع این روش، می تواند باعث نجات جان انسانهای زیادی از مرگ حتمی شود.

علایم و نشانه ها علایم و نشانه های ایست قلبی بسیار واضح است:

ا. از بین رفتن ناگهانی هوشیاری وقتی شانه های فرد را تکان می دهیم و او را صدا می زنیم هیچ واکنشی نشان نمی دهد.

۲. عدم وجود تنفس یا تنفس غیر طبیعی

توصیه های خود مراقبتی خونسرد باشید.

بلافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. وجود هرگونه خطر را ارزیابی کنید:

ابتدا صحنه را از نظر هرگونه خطر از جمله ترافیک، خطر برق گرفتگی، خطر مواد مسمومیت زا و … بررسی کنید و اگر فکر می کنید صحنه برای شما امن است، به بیمار نزدیک شوید. 

نکته: اگر صحنه برای شما امن نیست، نباید از خود یک قربانی دیگر بسازید، پس تا برقراری امنیت، وارد صحنه نشوید. 

توان پاسخ دهی بیمار را ارزیابی کنید:

کنار بیمار قرار گرفته، روی شانه هایش ضربه بزنید و با صدای بلند، دستورهای ساده بدهید مثل: «اسم شما چیست». اگر بیمار پاسخگوی شما بود، به آرامی علت مشکل ایجاد شده را ارزیابی کنید و اگر بیمار پاسخی نداد و بیهوش بود، نیاز به اقدام فوری دارد.

تنفس بیمار را ارزیابی کنید:

به قفسه سینه بیمار نگاه کنید، اگر بیمار تنفس ندارد یا تنفسهای وی نامنظم و گاه به گاه است باید بلافاصله بیمار را به پشت خوابانده و احیای قلبی ریوی را شروع کنید.

اگر قفسه سینه بیمار به طور طبیعی و منظم بالا و پایین می رود و تنفس دارد، بیمار را در حالت ریکاوری (خوابیده به پهلوی چپ – شکل زیر) قرار دهید و اگر محیط سرد است با یک پتو بیمار را گرم نگه دارید.

جناغ بیمار را فشار دهید (ماساژ قفسه سینه):

اگر بیمار بیهوش بوده و تنفس هم ندارد، ابتدا بیمار را به پشت دراز کنید، نزدیک بیمار شده و یک طرف وی زانو بزنید. اگر شک دارید بیمار دچار آسیب به سر، گردن و ستون فقرات است، هنگام چرخاندن و به پشت قرار دادن بیمار، سر و گردن وی را با دست حمایت کنید تا در یک راستا باشد و جابه جا نگردد (سر و گردن و تنه را همزمان بچرخانید)

یک دست را روی دست دیگر قرار داده و دستان خود را از آرنج صاف کنید. پاشنه دست را روی مرکز قفسه سینه بیمار قرار دهید. اکنون قفسه سینه را حدود ۵ تا ۶ سانتی متر به داخل و با سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه بفشارید. دقت کنید که بعد از هر فشردن، اجازه دهید قفسه سینه به حالت عادی برگردد تا احیای بیمار باکیفیت بهتری انجام گردد.

منبع : https://iec.behdasht.gov.ir/

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *