آموزش حرکت در افراد دارای ناتوانی ناشی از ضایعات نخاعی (قسمت دوم)


آسیب در سطح مهره ششم گردنی (C6)
این عصب به عضلانی عصب دهی می کند که مسئول حرکات قدرتی برای حرکات شانه، خم کردن آرنج، چرخاندن ساعد و باز کردن مچ دست هستند و همچنین اجازه ذخیره تنفسی بیشتر و گرفتن اجسام توسط دست را میدهد. افراد دچار ضایعه در این سطح، نیازمند به اسپلینت های مچ دست از قبیل آر.آی. سی و یا اسپلینت لولایی خم کننده مچ هستند. این اسپلینت ها اجازه تسهیل و استقلال عملکرد مچ دست را میدهند. توانایی های این افراد شامل: تغذیه خود به وسیله فنجان های با دسته بلند و کلفت، استفاده از چاقوهایی که تیغه بیضوی دارند، استفاده از بشقاب های معمولی، استفاده از مسواک و برس با دسته ضخیم، نظافت شخصی، فعالیت های سبک آشپزخانه در صندلی چرخداری که با محیط آشپزخانه تطابق یافته اند، استحمام شخصی با نیمکت حمام و دوشهای با دسته بلند و متحرک است.

این افراد همچنین قادر به استفاده از قلم، تایپ با کیبورد، استفاده از تلفن، خاموش و روشن کردن دستگاههای مجهز به سوئیچ چرخشی، وارسی پوست خود، استقلال در مراقبتهای مربوط به مثانه و روده بزرگ و تخلیه کیسه ادراری خود با حداقل کمک هستند. این افراد در پوشیدن لباسهای فوقانی (پیراهن، بلوز و …مستقل بوده ولی برای پوشیدن جوراب و کفش و لباس پایین تنه نیاز به کمک دارند. استفاده از دکمه های قالبدار و زیپ در لباس های این افراد بسیار مناسب و مفید است.
این افراد همچنین در حالت نشسته، قادر به انتقال فشار به اطراف مرکز ثقل خود بوده که این امر به جلوگیری از زخم های فشاری کمک زیادی میکند.
در ضمن، این افراد می توانند صندلی چرخدار خود را برای مسافت کوتاه یا متوسط به جلو برانند. البته نصب نوارهای خاصی بر روی میله چرخها برای
افزایش اصطکاک و سهولت حرکت صندلی چرخدار توصیه میشود. لازم به ذکر است که این افراد با استفاده از نرده های تخت خود قادر به نشستن از حالت خوابیده بوده و همچنین قادر به رانندگی اتومبیل مجهز به کنترل دستی و فرمان تطبیق داده شده و نیز شرکت در ورزش هایی مثل شنا هستند. در زمینه حرفه ای و کاری نیز، قابلیت کارکردن با ماشین های اداری الکترونیکی و ابزارهای دستی نیازمند کاربرد نیروی کمکی را دارند.

آسیب در سطح مهره هفتم و هشتم گردنی (C7-C8)

این ریشه های عصبی، به عضلات سه سر بازو، بازکننده انگشتان، بازکننده مچ دست، دورکننده شست دست عصب دهی میکنند و اجازه اعمال زیر را به فرد میدهند: راحتی بیشتر در غذا خوردن استفاده از قاشق و چنگال، لباس پوشیدن، بهداشت و استحمام شخصی و مدیریت امور مثانه و روده بزرگ. توانایی به جلو راندن صندلی چرخدار در سطوح با شیب ملایم، بیرون آمدن و داخل آسانسور رفتن با صندلی چرخدار. با اندکی کمک نیز قادر به عبور از درها هستند.
توانایی در حرکت دادن و بلند کردن فشار از مرکز ثقل که به جلوگیری از ایجاد زخم های فشاری کمک میکند.
استقلال در انتقال از صندلی چرخدار خود به تخت و بالعکس. انجام کارهای سبک در خانه. رانندگی با اتومبیل هایی که با شرایط فیزیکی بیمار تطابق یافته اند.
قابلیت های حرفه ای، تفریحی و ارتباطی که در ضایعات مهره ششم گردنی(C6) ذکر گردید با سهولت بیشتر. در این قسمت لازم به ذکر است که ناتوانی عضلات تنه در این افراد، باعث کمبود ثبات در مفصل شانه و کنترل ضعیف تنه شده و همچنین ظرفیت و توان تنفسی و تحرکی این افراد کم است.

پاراپلژی
آسیب در سطح مهره اول تا سوم سینه ای (T1-T3)
در این ضایعه، تمام عضلات اندام فوقانی دارای عملکرد طبیعی هستند و لذا این افراد دارای کنترل اندام فوقانی، هماهنگی ظریف دستها و گرفتن اشیای مختلف با دست هستند. لذا، قادر به انجام مراقبت های شخصی روزانه، تحرکات لازم ، استفاده از وسایل ارتباطی مثل تلفن، فعالیت های تفریحی و حرفه ای هستند و با راحتی و دقت بیشتری نسبت به افراد دچار ضایعه مهرهه ای گردنی این اعمال را انجام میدهند. ضعف این افراد در اندام تحتانی، کنترل ضعیف تنه و کاهش استقامت کاری به دلیل کمبود ظرفیت تنفسی است.

آسیب در سطح مهره چهارم تا نهم سینهای (T9-T4)
عصب دهی شامل قسمتی از اعصاب بین دنده ای و ماهیچه های طولی ستون فقرات است.
این افراد توانایی کامل در استفاده از اندام فوقانی، ثبات نسبی تنه و استقامت بیشتر در انجام فعالیت ها را دارند. این افراد همچنین با استفاده از
چهارچوب ها نگهدارنده های حمایتی قادر به ایستادن هستند. ضعف این افراد در فلج ناکامل تنه و فلج کامل اندام تحتانی است.

آسیب در سطح مهره دهم سینهای تا دوم کمری (L2-T10)
عصب دهی آن شامل عضلات بین دنده ای و تا حدی عضلات شکمی است. این افراد، دارای ثبات بهتری در قسمت تنه بوده و نیز دارای استقامت بیشتر در انجام فعالیت های مختلف از قبیل مراقبت های شخصی و تحرک هستند. مثانه و رودههای این افراد شل است.

قابلیتهای آنها شامل:
استقلال کامل در بهداشت شخصی، خانهداری و دیگر فعالیتهای شخصی.
راه رفتن ناقص با استفاده از بریس و عصاهای آرنجی.
رانندگی با اتومبیل های مجهز به کنترل دستی

پایان قسمت دوم

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *