آموزش دستشویی رفتن به کودکان


آموزش دستشویی رفتن می تواند به راحتی انجام شود ولی در بعضی کودکان گویی هیچ گاه به نتیجه نمیرسد. واقعیت آن است که این موضوع بیشتر برای والدین مایه نگرانی است نه کودک. بالاخره هر کودکی که از نظر تکامل طبیعی باشد دستشویی رفتن را می آموزد هر چند گاهی ممکن است والدین نگران، رضایت نداشته باشند.

کودک چه زمانی آماده آموزش دستشویی رفتن است؟ شایع ترین سن برای شروع آموزش ۱۸ تا ۲۴ ماه است. ولی اینکه بعضی کودکان تا ۳ سالگی هم آماده نباشند، غیرطبیعی نیست. اگر کودک می تواند علامت دهد که پوشکش نیاز به عوض کردن دارد، می توانید ببینید که به دستشویی رفتن نیز علاقه نشان میدهد یا نه. دختران اغلب سریع تر از پسران و در سنین پایین تر دستشویی رفتن را می آموزند. 

توصیه های خانگی

آموزش را با تهیه یک لگن دستشویی و قرار دادن آن در محل بازی کودک، آغاز کنید. اجازه دهید کودک به میل خود روی آن بنشیند و بلند شود. هنگامی که به نشستن روی آن عادت کرد، تشویقش کنید بدون لباس روی آن بنشیند. به کودک اجازه دهید استفاده شما از دستشویی را ببینید به این ترتیب از میل طبیعی کودک به تقلید، برای آموزش دستشویی رفتن بهره می گیرید. به کودک اجازه دهید مدفوع را در کاسه دستشویی و شسته شدن آن را با جریان آب ببیند. 

زمانی را که کودک اجابت مزاج می کند را پیدا کنید و کودک را حول و حوش آن زمان روی لگن دستشویی که برای وی تهیه کرده اید، بنشانید. از نیاز طبیعی به اجابت مزاج پس از صرف وعده غذایی بهره بگیرید. اگر در این زمان، برای کودک، کتاب بخوانید یا راهی برای سرگرمی وی پیدا کنید، می توانید مدتی که کودک روی لگن می نشیند را افزایش دهید. 

. به کودک لباس هایی بپوشانید که به آسانی و به سرعت بتوانید آنها را درآورید. منتظر علایمی بمانید که نشان می دهد کودک نیاز به اجابت مزاج و نشستن روی لگن دارد. والدین معمولا علایم کودک خود را یاد می گیرند. تغییر در حالت صورت توقف ناگهانی بازی یا قرار گیری در وضعیت خاص، از علایم شایع به شمار می آیند. در این زمان می توانید به سرعت لای هام کودک را در آورید و او را روی لگن بنشانید.  تحت فشار گذاشتن کودک، احتمال طولانی شدن دوره آموزش یا شکست آن را افزایش می دهد. 

 کودک خود را تشویق کنید و از تلاشش حتی اگر به موفقیت نیانجامد، تقدیر کنید. صبور باشید. هیچ گاه کودک باید دلیل عدم موفقیت سرزنش نکنید.

اگر آموزش نشستن روی لگن باعث تنش و ناراحتی زیاد برای شما یا کودک تان می شود وقفه و آغاز مجدد با فاصله محک خوبی خواهد بود. 

. به یاد داشته باشید که الگوی یادگیری کودک با پیشرفت و پسرفت متوالی همراه است. والدین باید بدانند که پسرفت های موقت، طبیعی است و دوباره پیشرفت رخ خواهد داد، پس صبور باشید. 

. بعضی کودکان ممکن است در روز کنترل پیدا کنند ولی هنگام خواب کنترل نداشته باشند پس شاید نیاز باشد از پوشک، هنگام خواب استفاده کرد.

منبع : کتاب خود مراقبتی در ناخوشی های جزئی ، منبع : پارسای سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *