باورهای نادرست در مورد اچ ای وی


اچ آی وی بیشتر در افراد هم جنس گرا دیده میشود !

این ویروس فقط در افراد همجنس گرا دیده نمی شود و هرکسی که روابط جنسی محافظت نشده داشته باشد ممکن است این ویروس را دریافت کند.هر چند که این گروه نیز در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و پیشگیری در روابط خود در خطر ابتلا می باشند.

ارتباط جنسی با افرادی که به ظاهر سالم می باشند خطری ندارد!

این یکی از مهم ترین اشتباهات درمورد این عفونت می باشد . در این مورد باید بسیار با احتیاط برخورد کرد. از ظاهر یک فرد نمی توان فهمید که او به این عفونت مبتلا است یا خیر ، اچ آی وی ممکن است سالها در بدن فرد مبتلا وجود داشته باشد و فرد با این عفونت زندگی کند و از ان آگاهی نداشته باشد .

نیش پشه می تواند باعث انتقال اچ آی وی شود

نیش پش و سایر حشرات می تواند باعث انتقال برخی از بیماری ها شوند اما انتقال اچ ای وی از این طریق اتفاق نمی افتد.

یکبار تماس جنسی بدون کاندوم خطری برای انتقال محسوب نمی شود

باید توجه داشت، درست است که احتمال انتقال اچ ای وی با افزایش تعداد دفعات ارتباط جنسی افزایش می یابد ولی دیده شده که افراد حتی با یک بار رابطه جنسی محافظت نشده و بدون کاندوم با یک فرد مبتلا، به این عفونت دچار شده اند. پس در هر ارتباط جنسی (بجز با همسر که مطمئن هستیم مبتلا نیست) استفاده از کاندوم ضروری است

ابتلا به بیماری های آمیزشی مانند سوزاک و سیفلیس تاثیری در ابتلای افراد به اچ آی وی ندارد!

ابتلای همزمان به بیماریهای آمیزشی خطر انتقال اچ آی وی را افزایش میدهد. بسیاری از افرادی که مبتلا به بیماری های آمیزشی هستند به خصوص خانم های مبتلا، بدون علامت هستند. از این رو استفاده از کاندوم در همه ارتباطات جنسی خارج از چارچوب خانواده ضروری است.

کودکان مبتلا به اچ آی وی/ ایدز باید از سایر کودکان جدا شوند چون احتمال دارد ویروس را به سایر دانش آموزان منتقل کنند

این نگرش کاملا غلط است. اچ آی وی از طریق تماس های معمولی و روزمره منتقل نمی شود به همین دلیل منعی برای رفتن کودکان اچ ای وی مثبت به مدرسه وجود ندارد و به هیچ وجه نباید آنها از سایر دانش آموزان جدا شوند. آنچه ما را در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی قرار میدهد رفتارهای پرخطر ما است نه بودن در کنار افراد مبتلا

مصرف مشروبات الکلی و مواد روانگردان تاثیری در ابتلا به اچ آی وی ندارد!

مصرف مشروبات الکلی و روان گردان باعث کاهش هوشیاری، از دست رفتن خویشتن داری و حتی اختلال در قدرت تصمیم گیری می شود. این مواد بر روی تمایلات جنسی هم تاثیر می گذارند و حتی می توانند میل جنسی فرد را افزایش دهند. لذا در صورت مصرف آنها، فرد قادر به تصمیم گیری درست برای حفظ سلامت خود نخواهد بود. به دنبال مصرف بیشتر تماس های جنسی بدون استفاده از کاندوم انجام می شود، پس احتمال انتقال اچ ای ووی در چنین شرایطی بیشتر خواهد بود.

استفاده از هر نوع ماده مخدر، محرک و الکل باعث کاهش هوشیاری و از دست رفتن خویشتن داری می شود. پس می تواند انسان را در معرض رفتارهای پرخطر و به دنبال آن بیماری ها و مشکلات دیگر قرار دهد، بنابراین باید از مصرف این مواد جدا خودداری شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *