برای کودکان سوگوار چه میتوان کرد؟


برای کودکان سوگوار چه میتوان کرد؟

شرایطی فراهم کنید تا کودک بتواند با سایر بازماندگان با روشی امن و کم خطر در ارتباط باشد مانند ارتباط تلفنی و تصویری و بتواند احساساتش را ابراز کند. به کودکان سنین بالاتر و نوجوانان اجازه دهید در فضای مجازی با دوستان گفت و گو کند تا اندکی تسکین پیدا کند. البته نظارت بر فضای مجازی به عهده بزرگسال مسئول است. به کودک اجازه ابراز و بیان احساساتش را بدهید. خاموش یا سرکوب کردن احساسات کودک تنها باعث پیچیده شدن سوگی میشود که به خودی خود امکان پیچیده شدن دارد.

مواظب گفته ها و توصیه های خودتان باشید. برخی جملات که از روی دلسوزی و به قصد کمک به کودک گفته میشود ممکن است ترس، ناراحتی و اضطراب او را بیشتر کند. خواندن داستانهایی با مضمون سوگ و از دست دادن عزیزان میتواند به کودک کمک کند تا در نظر خودش تنها انسانی نباشد که چنین رنجی را تحمل میکند و همچنین متوجه شود که تمام علائمی که تجربه میکند شرایط طبیعی یک سوگ طبیعی است.

شرایطی را فراهم کنید تا کودک از راههای غیرکلامی نیز احساساتش را نشان دهد مثل کشیدن نقاشی. جعبه یا قلکی را با کمک کودک تهیه کنید و بگویید که میتواند احساسات و افکارش را بنویسد داخل جعبه بیندازد. به او بگویید اگر دوست دارد میتواند نوشته هایش را برای شما بخواند وگرنه این جعبه خصوصی است و هیچ کس اجازه ندارد آنها را بخواند. کودک میتواند نامهایی برای عزیز از دست رفته بنویسد و داخل جعبه احساساتش بیندازد. میتوانید نوجوانان را راهنمایی کنید تا فایلی را در رایانه برای بیان احساسات خود بازکنند.

انجام برخی روشهای غیررسمی میتواند جایگزین مراسم و مناسک رسمی شود و کودک از طریق آنها احساساتش را با دیگران مشارکت مطرح کند مانند ساخت کلیپی از عکسهای عزیز از دست رفته

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *