بهداشت و دهان و دندان در زمان شیوع ویروس کرونا


شستن دست ها با صابون یا ژل های ضد میکروبی برای کاهش انتقال بیماری های عفونی از جمله کرونا ویروس از اصول مسلم بهداشت عمومی می باشد . صابون ها و مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها می توانند طیف وسیعی از میکروب های عفونی را از دست جدا کرده یا از بین ببرند و کوید ۱۹ یک عفونت تنفسی است که در آن انتقال بین افراد در درجه اول از طریق انتشار قطرات از سرفه یا عطسه می باشد.

براساس تجربه و دانش یک منبع اصلی قطرات بزاق می باشد. خمیر دندانها دارای مواد شوینده هستند که خاصیت ضد میکروبی دارند درحقیقت مواد شوینده که در بسیاری از فرمولاسیون های شست و شوی دست وجود دارد ممکن است در خمیر دندانها نیز یافت شود. در ایام شروع کرونا ویروس توصیه به استفاده از خمیر دندانهای استاندارد در هنگام مسواک زدن (دوبار زدن) بطور جدی باید در دستور کار دندانپزشکان و رسانه ها قرار گیرد ممکن است این موضوع بسیار ساده به نظر برسد ولی بکارگیری توصیه فوق بخصوص در سرای سالمندان و مراکز تجمع جلوگیری از انتقال عفونت کمک کننده خواهد بود .

توصیه میشود قبل از استفاده از مسواک دستها شسته شود . پس از استفاده مسواک با آب ولرم شستشو و در جایی تمیز و غیرمشترک بصورت عمودی نگهداری شود . در سرای سالمندان و مهدکودک ها دقت شود که سهوا مسواک بصورت مشترک استفاده نشود. از ظرف مشترک برای نگهداری مسواک استفاده نشود . از کودکان بخواهید مسواک خود را علامت گذاری کنند. بطور مرتب ظروف نگهدارنده مسواک را ضدعفونی کنید.

مسواک خود را از روشویی دور نگه دارید زیرا ممکن است ذرات عطسه و سرفه بیمار مبتلا بر روی آن ننشیند. اگر در بین اعضای خانواده فردی مبتلا به کوید ۱۹ می باشد توصیه اکید میشود برای جلوگیری از انتقال عفونت خمیر دندان نیز جدا گردد. توصیه میشود در صورتی که مبتلا به کوید ۱۹ هستید پس از بهبودی مسواک خود را تعویض نمایید.

منبع : نرم افزار سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *