بهداشت گوش در سالمندان (قسمت دوم سالمندی سالم)


شنیدن صداهای موجود در محیط اطراف، در بسیاری از مواقع ما را از خطر آگاه می‌کند. در هنگام عبور از خیابان و یا رانندگی، کمبودن قدرت شنوایی میتواند موجب بروز حادثه شود. برطرف شدن مشکلات شنوایی به برقراری ارتباط بهتر با اطرافیان کمک می‌کند.
شایع ترین علتهای کم شنوایی در سالمندی عبارت است از: کم شدن قدرت شنوایی به دلیل افزایش سن با افزایش سن، کاهش شنوایی کم کم بروز میکند؛ بنابراین معاینه توسط پزشک الزام است. اگر کم شدن قدرت شنوایی مربوط به افزایش سن باشد، با استفاده از سمعک، شنوایی بهتر میشود.


جمع شدن جرم در گوش به طور طبیعی در مجرای گوش جرم درست میشود. این جرم زردرنگ و چرب است و برای محافظت از مجرای گوش لازم
است. جرم گوش خود به خود بهطرف بیرون حرکت میکند و از مجرای گوش خارج میشود. بنابراین نیازی به دستکاری و خارج‌کردن جرم گوش وجود ندارد.
از فرو بردن اجسامی مانند دسته عینک، سنجاق، سر خودکار و حتی گوش پاک‌کن در گوش خودداری کنید. چون علاوه بر آسیب رساندن به مجرا و یا پرده گوش، موجب فشرده شدن جرم گوش در ته مجرا میشوید.

در هنگام حمام کردن از فرو بردن لیف در مجرای گوش و شستن آن با صابون یا شامپو خودداری کنید؛ چون مواد شوینده باعث تحریک مجرای گوش میشود و میتواند موجب عفونت گوش شود.
بعد از حمام کردن نیز برای خشک کردن مجرای گوش هرگز از گوش پاک‌کن استفاده نکنید، زیرا گوش پاک‌کن باعث تجمع و فشرده شدن جرم در انتهای مجرای گوش میشود. علاوه بر این ممکن است پنبه نوک آن داخل مجرا باقی بماند.
پس از حمام کردن، برای خشک شدن مجرای گوش، میتوانید گوشه یک دستمال نخی را بهصورت فتیله درآورید و در ابتدای مجرای گوش قرار دهید تا به تدریج آب جذب شده و مجرا خشک شود. در مواردی که ترشح جرم گوش، افزایش یافته یا به علت دستکاری در ته مجرا جمع شده باشد، مراجعه به پزشک برای شستوشوی
گوش ضروری است. سوراخ شدن پرده گوش عفونت گوش و یا فرو بردن اجسام نوک‌تیز میتواند موجب سوراخ شدن پرده گوش شود. سوراخ شدن پرده گوش نیز
یکی از علتهای کاهش شنوایی است و برای بهبود آن باید به پزشک مراجعه کرد. اگر پرده گوش شما سوراخ است قبل از حمام کردن یک پنبه آغشته به وازلین را جلوی مجرای گوش قرار دهید تا مانع ورود آب به مجرای گوش شود. زیرا ورود آب به داخل گوش احتمال عفونت دوباره را بیشتر میکند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *