توصیه های خانگی برای سوزش سر دل


داروهای ضد اسید (آنتی اسید) که اسید معده را خنثی می کنند بدون نسخه قابل تهیه هستند. این داروها دردو شکل قرص و شربت در بازار موجودند. این داروها می توانند حاوی هیدروکسید منیزیم (که می تواند ایجاد اسهال کند)، هیدروکسید آلومینیم (که می تواند باعث یبوست شود) باشند. میزان مصرف حدود ۳۰ میلی لیتر نیم ساعت بعد از غذا و موقع خواب است. برای رهایی سریع از علایم سوزش سر دل می توان از ضد اسیدها استفاده کرد. این داروها اگر به طور منظم پس از غذا یا در هنگام خواب مصرف شوند می توانند به پیشگیری یا کاهش سوزش سر دل کمک کنند ولی اثر بلندمدت ندارند. اگر برای کنترل علایم نیاز دارید بیش از دو بار در روز آنتی اسید مصرف کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. 

با ایجاد بعضی تغییرات در شیوه زندگی می توانید سبب کاهش بروز علایم شوید:

به مدت دو ساعت پس از غذا دراز نکشید.

 از مصرف غذا یا مایعات ۲ الى ۳ ساعت قبل از خواب خودداری کنید.

سر تخت را ۱۵ سانتی متر بالا ببرید. بالا نگه داشتن سر با افزودن بالش یا استفاده از بالش بلند به اندازه بالا بردن سر تخت مؤثر نیست و می تواند خود مشکلاتی را ایجاد کند. 

کافئین را حذف کنید یا میزان مصرف آن را محدود کنید. کافئین در قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های حاوی کولا وجود دارد. همچنین از مصرف نوشابه های گازدار نیز پرهیز کنید. 

 از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید. و در صورت امکان مصرف آسپیرین و داروهای ضدالتهابی را کاهش دهید یا قطع کنید. به جای این داروها از استامینوفن استفاده کنید. و حتی الامکان از مصرف غذاهای پرچرب، گوشتهای پرچرب، غذاهای سرخ شده، سس ها و غذاهای پرادویه و ترش، گوجه فرنگی و نعناع خودداری کنید.

 اگر غذایی باعث ناراحتی می شود، از مصرف آن پرهیز کنید. در صورت چاقی وزن خود را کاهش دهید. 

 بعضی داروها می توانند علایم سوزش سر دل را تشدید کنند. اگر با شروع دارویی جدید علامت دار شدید، باپزشک خود مشورت کنید.  اگر یکی از این داروها را امتحان کرده اید ولی علایم کاملا رفع نشده است و یا نیاز است که طولانی مدت و منظم به مصرف آن ها ادامه دهید تا علایم تخفیف یابند، باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع : کتاب خود مرافقبتی در برابر ناخوشی های جزئی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *