توصیه های خانگی برای نیش زنبور و دیگر حشرات

SONY DSC


اگر شما قبلا واکنش حساسیتی به نیش زنبور یا حشرات داشته اید باید فورا آنتی هیستامین دریافت کنید .اگر از پیش حساسیت نداشته اید صبر کنید و اگر قرمزی، تورم، یا خارش رخ داد برای رفع این علایم، آنتی هیستامین بخورید.

روی محل گزش به مدت حداکثر ۲۰ دقیقه بسته یخ بگذارید تا از قرمزی و تورم بکاهد . تا زمانی که تورم و قرمزی وجود داشته باشد، می توانید هر ساعت ۲۰ دقیقه این کار را تکرار کنید. 

نیش حشره را باید هر چه سریع تر و در اولین فرصت ممکن خارج کرد. نیش حشره را سالم و به آرامی بدون فشار روی کیسه زهر از محل گزش خارج کنید. تأخیر در کشیدن نیش حتی اگر چند ثانیه بیشتر طول بکشد،باعث می شود که زهر بیشتری وارد بدن شود.عضو آسیب دیده را با آب فراوان و صابون، بدون اعمال فشار و انجام ماساژ، شستشو دهید و کمپرس سرد کنید.گذاشتن خمیر درست شده از جوش شیرین و آب در محل گزش، به کاهش درد کمک می کند. 

آنتی هیستامین بدون نسخه با کرم هیدروکورتیزون می تواند آزردگی و خارش پوست را کاهش دهد. از دکتر داروساز برای انتخاب داروی مناسب کمک بگیرید.اگر در گذشته واکنش شدیدی به نیش زنبور یا حشرات داشته اید، این مسأله را با پزشک خود در میان بگذارید و یا به بیمارستان مراجعه کنید. توجه داشته باشید که به دلیل احتمال کاهش سطح هوشیاری، رانندگی فرد آسیب دیده به مرکز درمانی مجاز نیست

منبع : کتاب خود مراقبتی در ناخوشی های جزئی، ناشر پارسای سلامت

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *