توصیه های خانگی در خصوص آغاز قاعدگی


دختران به کسی نیاز دارند که در مورد آغاز قاعدگی با او گفت و گو کنند چراکه اغلب با انبوهی از نادانسته ها مواجهند. مشورت با خانم مجربی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک، کمک بسیار موثری است.

بعضی دختران اولین خونریزی قاعدگی خود را در ۹ سالگی تجربه می کنند و بعضی تا ۱۵ سالگی قاعده نمی شوند.اگر دختری تا ۱۶ سالگی خونریزی قاعدگی نداشته باشد باید به پزشک مراجعه کند.

سنی که اولین قاعدگی آغاز می شود به طور ژنتیکی از بدو تولد مشخص می شود و آنچه که دختران انجام می دهند یا در اجتماع در معرض آن قرار می گیرند، این زمان بندی را تعیین نمی کند. البته تغذیه ضعیف، سلامت عمومی نامناسب و تنشهای شدید گاهی می تواند آغاز قاعدگی را به تاخیر بیندازد. تمرین های ورزشی شدید هم می تواند آغاز قاعدگی را به تاخیر اندازد.

در سال اول و دوم، نامنظم بودن قاعدگی طبیعی است. گاهی ممکن است دو خونریزی به هم نزدیک رخ دهند. در حالی که در زمانی دیگر به نظر می رسد یک خونریزی قاعدگی جا افتاده است. این نامنظمی تنها به این دلیل است که بدن هنوز در دوره تنظیم هورمونی قرار دارد.

بعضی دختران خونریزی شدیدی دارند که ممکن است ۷ روز هم به طول بینجامد در حالی که دیگران ممکن است خونریزی اندکی داشته باشید که ۲ تا ۳ روز بیشتر طول نکشه هر دو می تواند طبیعی باشد.

کرامپ یا درد قاعدگی می تواند بسیار خفیف باشد یا تا حدی شدید باشد که دختر را از انجام فعالیت های روزانه بازدارد. این دردها درست پیش از شروع قاعدگی آغاز می شوند و ممکن است چند روز ادامه یابند. این به معنی وجود مشکل نیست، ولی اگر غیرقابل تحمل باشد باید به پزشک مراجعه نمود. شروع مصرف منظم بروفن اگر ناراحتی معده نداشته باشید از پیش از قاعدگی و ادامه آن حین قاعدگی، از علایم درد می کاهد.

نوسان های احساسی حول و حوش زمان قاعدگی ماهانه بسیار شایع است. ممکن است تظاهرات به شکل زودرنجی و تحریک پذیری تا انزواطلبی، سکوت یا حتی احساس افسردگی خود را نشان دهند. این تغییرات شایع هستند و با عنوان سندرم پیش قاعدگی از آن یاد می شود. اگر دختری در فواصل خونریزی های ماهانه به حال طبیعی خود باز نمی گردد باید به پزشک مراجعه کند.

به همه دختران باید آموزش داد که چگونه هنگام جریان خونریزی ماهانه بهداشتشان را رعایت و از نوار بهداشتی استفاده کنند. همه زنان برای مدتی طولانی خونریزی های ماهانه را تجربه خواهند کرد. از اینکه از دیگر اعضای خانواده یا دوستان نزدیک راهنمایی بخواهید، خجالت نکشید.

در زنی که قاعدگی منظم دارد و از نظر جنسی فعال است اگر یکی از خونریزی های ماهانه در زمان خود رخ ندهد ممکن است این مساله علامت بارداری باشد. بارداری در هر زمانی ممکن است رخ دهد. حتی دخترانی که قاعده نشده اند اگر از نظر جنسی فعال هستند باید از روش پیشگیری از بارداری بهره گیرند.

منبع : کتاب خود مراقبتی در برابر ناخوشی های جزئی ناشر پارسای سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *