خطرات و آسیب های ناشی از صدای انفجار


ترس ناشی از صدای انفجار، یکی از مشکلات رایج چهارشنبه سوری است که گاهی میتواند با تظاهراتی مانند از حال رفتن یا احساس درد در بخشی از بدن، به ویژه قفسه سینه، همراه باشد. این ترس معمولا در کودکان، سالمندان و زنان باردار با عواقب جدیتری همراه است. همچنین افرادی که به بیماریهای قلبی مبتلا هستند، گاهی ممکن است در اثر شوک ناشی از شنیدن این قبیل صداهای غیرمنتظره، دچار حمله قلبی شوند.

اگر میخواهید از این قبیل عوارض چهارشنبه سوری در امان باشید یا اگر میخواهید به مصدومی که در اثر سروصداهای شدید و ناگهانی چهارشنبه سوری از حال رفته، کمک کنید؛ میتوانید از توصیه های زیر کمک بگیرید:
شاید ایمن ترین توصیه به تمام خانوادههایی که دوست ندارند با چنین عوارضی روبه رو شوند، این باشد که چهارشنبه آخر سال را در جایی که مطمئن اند کمتر در معرض این قبیل سروصداها قرار میگیرد، بگذرانند یا از گوشگیرهای مناسب برای کاهش صداهای دریافتی به خصوص برای زنان باردار، کودکان و سالمندان استفاده کنند.

اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی با شنیدن صدای نارنجک یا ترقه از هوش رفت و به زمین افتاد، او را زیاد حرکت ندهید و از اورژانس یا افراد خبره برای بهبود وضعیت و کمک بگیرید. سپس مصدوم را در اولین فرصت به نزدیک‌ترین بیمارستان یا مرکز درمانی برسانید.

چهارشنبه سوری و خطرهای دیگر

چهارشنبه سوری، علاوه بر خطرهای رایجی که ذکر شد، خطرهای دیگری هم دارد. ترکیباتی مانند نیترات پتاسیم، کلرات باریم، آرسنیک و پرکلرات پتاسیم که در مواد محترقه و منفجره به کار میروند، وقتی با اکسیژن یا کربن ترکیب شوند، بسیار خطرناک میشوند و میتوانند عوارض شدیدی به دنبال داشته باشند؛ از عوارض پوستی گرفته تا عوارض تنفسی و خونی. مثال تماس با ترکیبات نیتراته معمولا با عوارض پوستی همراه است. ترکیبات ذوب شده نیترات پتاسیم و سدیم نیز میتوانند سوختگیهای شدیدی به وجود بیاورند و منجر به بروز سردرد، سرگیجه، کاهش عمق تنفس و خستگی شدید شوند. استنشاق ترکیبات سولفوره نیز میتواند به عوارض تنفسی منجر شود. اگر پوستتان نیز با این قبیل ترکیبات آلوده شد، باید بالافاصله آن را با آب فراوان بشویید و به یک مرکز درمانی مراجعه کنید..

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *