خود مراقبتی در زمان افسردگی


 

 

افسردگی چیست؟
افسردگی عبارت است از شرایطی که در آن، فرد احساس حزن، ناامیدی و عدم وجود قدرت میکند. هر فردی ممکن است در معرض افسردگی قرار گیرد. شدت افسردگی
ممکن است از کم تا زیاد متفاوت باشد؛ وقتی شدت افسردگی کم باشد فرد زندگی عادی خود را انجام میدهد، اما وقتی افسردگی شدید شود نمیتواند به زندگی عادی خود ادامه دهد و به افکاری مثل مرگ، آسیب زدن به خود و دیگری حتی افکار خودکشی و… نیز
فکر میکند. افسردگی مانند ابری است که همه چیز را در زندگی فرد تیره کرده و لذت زندگی را از او میگیرد؛ اما خوشبختانه افسردگی قابل درمان است.
وقتی افسرده هستید، ممکن است احساس کنید که هیچ کاری برای بهبودی نمیتوان انجام داد. در این راهنما سعی داریم، درباره افسردگی، روشهای غلبه بر آن وراه حلهای موجود سخن بگوییم.


علائم و نشانه های افسردگی
برخی از نشانه ها و علایم که ممکن است در صورت ابتلا به افسردگی
تجربه کنید عبارتند از:
احساس ناراحتی
از دست دادن علاقه به موضوعاتی که پیش از این، جذاب و
لذتبخش بودند
گریه زیاد یا احساس ناتوانی برای گریستن
احساس تنهایی حتی اگر در جمع باشید
خستگی و کمبود انرژی
بیقراری و مشکالت خواب
احساس بد در ساعتهای به خصوصی از روز
کاهش یا افزایش اشتها و وزن
از دست دادن اعتماد به نفس
منتظر اتفاقات ناگوار بودن و داشتن افکار منفی یا غم انگیز
احساس یأس و ناامیدی
افکاری در مورد مرگ و خودکشی
احساس تنفر از خود
کاهش حافظه و تمرکز

البته هر کسی که به بیماری افسردگی مبتلا باشد، همه این علائم را همزمان نخواهد داشت. همچنین ممکن است این احساسات و افکار را تا مدتی پس از، از دست دادن عزیزان خود یا برخی مشکالت زندگی، تجربه کنید که معمولا به مرور زمان حل و فصل میشوند. چنین شرایطی برای مدت محدود، امری طبیعی است؛ اما اگر این احساسات
خیلی شدید باشند یا برای مدت طولانی ادامه یابند، احتماال نشانه پیشرفت افسردگی هستند. اکثر مردم گفتگو در مورد این احساسات را با فردی که به ایشان اهمیت میدهد، مفید میدانند.

چه چیزی سبب افسردگی میشود؟
افسردگی علت مشخصی ندارد و معموال بیش از یک دلیل برای وقوع آن وجود دارد. این دلایل از فردی به فرد دیگر متفاوت اند. از جمله این دلایل میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
حوادث ناراحت کننده زندگی مانند تنها بودن
فقر و بیکاری و مهاجرت
از دست دادن عزیزان
بیماری جسمی
از طرفی حوادثی که شما فکر میکنید خوب و مثبت هستند از قبیل: ازدواج کردن و شروع به کاری جدید و زایمان (مانند آنچه که در افسردگی پس از زایمان دیده میشود) میتوانند به عنوان یک عامل استرسزا برای شروع افسردگی عمل کنند.


به نظر میرسد برخی افراد در مقایسه با دیگران نسبت به افسردگی آسیب پذیرترند. این امر ممکن است به دلیل آسیب پذیری بیشتر ارثی و یا به دلیل تجربه های اولیه زندگی و تأثیر خانواده و محیط بر رشد فرد باشد.
افراد مختلف به روشهای مختلف نسبت به افسردگی واکنش نشان میدهند. برخی ممکن است غمگین و گوشه گیر شوند و برخی دیگر پریشانی خود را با مصرف مواد و یا تحریک پذیری بیش از اندازه نشان دهند.
چگونه میتوانم به خود کمک کنم تا احساس بهتری داشته باشم؟
فعال باشید.


فعالیت جسمی بسیار مفید است. ورزش کنید، پیادهروی کنید، بدوید، دوچرخهسواری کنید، هر آنچه که فعالیت شما را افزایش میدهد، میتواند کمک کند تا شما احساس بهبودی داشته باشید.
با دیگران صحبت کنید.


سعی کنید احساساتتان را با نزدیکان خود در میان بگذارید. آنها حتی میتوانند تنها با گوش دادن به گفته هایتان به شما کمک کنند تا به مسایل فکر کنید و راههای جدیدی پیدا کنید.
مراقب خودتان باشید.
مواظب باشید که در مقابل وسوسه های کنار آمدن با افسردگی از طریق نوشیدن الکل و سوءاستفاده از داروهای غیرمجاز مقاومت کنید. شاید آنها در کوتاهمدت موثر باشند اما در درازمدت خودشان تبدیل به مشکل میشوند.

چه درمانی برای افسردگی وجود دارد؟
روشهای اساسی برای کمک به بیماران افسرده شامل موارد زیر است:
پزشک ممکن است برای درمان؛ از یک یا چند روش زیر کمک بگیرد:


۱ مشاوره
۲ داروهای ضد افسردگی
۳ ترکیبی از این دو روش
مشاوره: پزشک ممکن است شما را به متخصصان سالمت روان ارجاع دهد که ممکن است روانشناس یا روانپزشک باشد.
مشاوره بر اساس نیازهای هر فرد تنظیم میشود. برای این نوع درمان، باید به موارد زیادی توجه کرد. این موارد شامل علت افسردگی، شرایط و جنبه های فردی و روشهای مقابله شما با مشکالت است.
مشاوره و روان درمانی انواع مختلفی دارند. درمانگر به شما کمک میکند تا:
مشکالت خود را بهتر درک کنید.
افکار منفی خود را شناسایی کنید.
افکار مثبت را جایگزین آنها کنید.
به دنبال راهکاری برای غلبه بر افسردگی باشید.
آموختن مهارتهای زندگی نیز میتواند برای شما بسیار کمک کننده باشد. البته مدتی طول میکشد تا مزایای مشاوره منظم را احساس کنید، اما این نوع درمان تاکنون به بسیاری از مردم کمک کرده است و میتواند بسیار موثر واقع شود.
دارودرمانی: نوع دیگری از درمان، استفاده از داروهای ضد افسردگی است که توسط پزشکان عمومی و یا روانپزشکان تجویز میشوند و برای درمان بسیاری از مبتلایان به افسردگی موثر بودهاند.

برخلاف عقیده عموم، این داروها اعتیادآور نیستند و معمولا پس از گذشت چند ماه، زمانی که علائم افسردگی فروکش کردند، با مشورت پزشک میتوان مصرف آنها را متوقف کرد.
دانستن این موضوع مهم است که شروع و قطع مصرف داروهای ضد افسردگی به صورت خودسرانه و بدون نظر پزشک میتواند آسیب زننده باشد. هیچگاه خودسرانه برای شروع، مقدار مصرف و قطع دارو تصمیم نگیرید،
داروهای ضدافسردگی بالافاصله عمل نمیکنند. بهطور معمول دو تا چهار هفته زمان الزم است تا اثر مفیدشان مشخص شود و نیز باید تا مدتی پس از رفع علائم مصرف شوند. پس ضروری است آنها را منظم و به مدت مورد نیاز، طبق دستور پزشک مصرف کنید. این امر، هم در بهبود علائم و هم در جلوگیری از بازگشت افسردگی به شما کمک میکند.
لازم است بدانید که این داروها نیز مانند سایر داروهای روانپزشکی، به ویژه در ابتدای درمان، میتوانند عوارض جانبی داشته باشند

در صورتی که افسرده هستید از کجا میتوانید کمک بگیرید؟
اگر فکر میکنید که ممکن است افسرده باشید، پزشک خانواده یاپزشک عمومی شما بهترین فردی است که در مرحله اول میتوانید با او صحبت کنید. او میتواند علاوه بر شروع درمان، اطلاعاتی در مورد خدمات بیشتر را در اختیار شما قرار دهد.

منبع : تحریریه سلامت

https://iec.behdasht.gov.ir/

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *