رفتار جرأت مندانه جرأت مندی


رفتار جرأت مندانه جرأت مندی توانایی ابراز صادقانه نظرات، احساسات و نگرش ها بدون احساس اضطراب است . جرأت مندی همچنین شامل دفاع فرد از حقوق خود، به شکلی که حقوق دیگران پایمال نشود.

رفتار جرأت مندانه عبارت است از بیان مناسب هر احساسی غیر از اضطراب. رفتار جرأت مندانه یک رفتار بین فردی است که شامل ابراز صادقانه ونسبتا صریح افکار و احساسات است به نحوی که از نظر اجتماعی مناسب بوده و احساسات و آسایش دیگران نیز در آن مد نظر باشد. مهارت جرأت مندی به فرد کمک می کند که بتواند به خود اطمینان داشته باشد. احساسات خود را ابراز کند، روابط خود را بهبود بخشد، اعتراض کند. نظر خود را بیان کند. درخواست کند. نه بگوید. اعتماد به نفس خود را افزایش دهد، احترام دیگران را جلب کند. توانایی تصمیم گیری خود را بهبود بخشد.

انواع رفتار جرأت مندانه عبارتند از: مکالمه جرأت آمیز بیان احساسات خوش و بش کردن با دیگران مخالفت ورزی چرا پرسی صحبت درباره خود

تشکر از دیگران به خاطر تعریف هایشان از فرد برقراری تماس چشمی به طور کلی می توان رفتارهای قاطعانه را به سه گروه کلی تقسیم کرد:

 الف) بیان احساسات مثبت و منفی ب) قبول نکردن و مقاومت در برابر خواسته های نابجای دیگران ج) ابراز نظرات شخصی توصیه هایی برای ” نه ” گفتن و امتناع از انجام خواسته نامعقول دیگران

 ١. مطمئن شوید که چه می خواهید، آیا می خواهید بگویید ” بله ” یا ” نه ” ؟ اگر مطمئن نیستید بگویید که باید در موردش فکر کنید و زمانی را برای دادن پاسخ خود مشخص کنید.

 ٢. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی از شما خواسته شده، توضیح بیشتری بخواهید.

 ٣. تا جایی که می توانید پاسخ کوتاهی داده واز دادن توضیحات طولانی و آوردن دلایل زیاد خودداری کنید.

 ۴. به جای عباراتی مانند ” فکر نمی کنم بتوانم …” از کلمه ” نه ” استفاده کنید. 

۵. درخواست خود را به صورت واضح ومستقیم بیان کنید. مثلا: به جای اینکه به هم اتاقی خود بگویید ظرف ها را نمی شویی ؟ “، بگویید: ” امشب نوبت توست لطفا ظرف ها را بشوی.”

منبع : نرم افزار سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *