کنترل بارداری و سلامت جنسی


هیچ قانون محکم و غیرقابل تغییری در مورد این که پس از زایمان همسران چه زمانی می توانند رابطه جنسی داشته باشند وجود ندارد؛ تنها حدود یک سوم زنان در ۴۰ روز اول پس از زایمان آمیزش دارند و حدود ۴۰ درصد از مادرانی که در فاصله ۱۲ هفته اول پس از زایمان آمیزش داشته اند، احساس درد یا ناراحتی داشته اند. پارگیهای خفیف و جزیی واژن ظرف ۳ هفته اول پس از زایمان بهبود می یابند. از آنجا که اگر آمیزش پیش از ۳ هفته پس از زایمان انجام گیرد، احتمال عفونت وجود دارد توصیه ما این است که در این فاصله آمیزش نداشته باشید. شیردهی ممکن است باعث کمی خشکی واژن شود چرا که در زمان شیردهی سطح استروژن پایین است. بسیاری از همسران خسته تر از این هستند که آمیزش داشته باشند چرا که فرزند تازه وارد نیازهای زیادی دارد و برنامه زندگی والدین را دستخوش تغییرات مداوم می کند، ولی مهمترین ملاحظه برای انجام آمیزش باید راحتی و میل زن باشد.

معمولا قاعدگی ۶ تا ۸ هفته پس از پایان شیردهی آغاز می شود ولی ممکن است تا ۴ هفته پس از زایمان حتی در مادرانی که شیر می دهند، شروع شود. تغذیه انحصاری با شیر مادر تا سن شش ماهگی کودک (در صورتی که عادت ماهانه آغاز نشده باشد، مادر به جز شیر خود از هیچ شیر دیگری برای تغذیه کودک خود استفاده نکند و شب ها برای شیر دادن از خواب بیدار شود) می تواند روش مطمئنی برای فاصله گذاری بین بارداری ها باشد. بدیهی است در صورت عدم رعایت هر کدام از موارد فوق، شیردهی روش قابل اعتماد و مناسبی برای فاصله گذاری نخواهد بود.

با توجه به اینکه حداقل فاصله مناسب بین دو بارداری سه سال بوده و نیز بارداری در دوران شیردهی می تواند فرآیند شیر دهی را مختل کند، تاکید می شود که در صورت عدم رعایت شرایط تغذیه انحصاری با شیر مادر در کمتر از شش ماهگی کودک و یا پس از سن شش ماهگی (در صورت تغذیه انحصاری با شیر مادر و رعایت شرایط گفته شده تا شش ماهگی بهتر است) از یکی از روش های فاصله گذاری استفاده شود.

استفاده از کاندوم، IUD، روش های تزریقی منحصرا پروژسترونی و قرص های منحصر پروژسترونی (تا شش ماهگی) می توانند روش های مناسبی در دوران شیردهی به شمار می آیند.

با توجه به اینکه قرص ها و امپول های ترکیبی فاصله گذاری بین بارداری ها دارای استروژن و پروژستون می توانند.بر حجم و کیفیت شیر مادر تاثیر بگذارند، استفاده از آن ها در دوران شیردهی دارای منع مصرف نسبی است بنابراین پیشنهاد می گردد تا آنجا که امکان دارد مورد استفاده قرار نگیرد.

در ارتباط با قرص های منحصرا پروژسترونی (قرص های دوران شیر دهی)، تاکید بر این نکته ضروری است که استفاده از این قرص ها تا شش ماهگی کودک و تا زمانی که کودک با شیر مادر تغذیه می شود، مجاز خواهد بود

به هر ترتیب دریافت مشاوره فاصله گذاری بین بارداری ها پس از تولد کودک، امکان تصمیم گیری بهینه ی انتخاب بهترین روش فاصله گذاری را برای گیرنده خدمت امکان پذیر خواهد ساخت.

منبع : کتاب خود مراقبتی در برابر ناخوشی های جزئی ، ناشر پارسای سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *