ماهیت بیماری غیرواگیر


ماهیت بیماری غیرواگیر

بیماری های غیر واگیر به گونه ای از بیماریها گفته می شود که به صورت مستقیم از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال نیست. برخی از بیماری های غیر واگیر شامل پارکینگسون، بیماری های خودایمنی، سکته، و بیماریهای

قلبی، اکثر سرطان ها، دیابت، بیماری های مزمن کلیوی، آب مروارید و پوکی استخوان می شود. این بیماری ها اکثرا غیر عفونی هستند، با این حال برخی از بیماریهای انگلی که در آن چرخه عمر انگل شامل انتقال میزبان به میزبان نیست نیز در گروه بیماری های غیر واگیر جا می گیرند.

بیماری های غیر واگیر عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.در سال ۲۰۱۲، شصت و هشت درصد آمار فوت به دلیل ابتلا به این بیماری ها بوده است (۳۸ میلیون). از سال ۲۰۰۰ تا زمان ارائه این آمار بیماری های غیر واگیر رشدی معادل ۶۰% داشته است. نیمی از این جمعیت سنی زیر ۷۰ سال دارند. زنان نیز درصد قابل ملاحظه ای از مبتلایان را به خود اختصاص داده است. عوامل خطری چون ویژگی های فردی، سبک زندگی و عوامل محیطی احتمال ابتلا به بسیاری از بیماریهای غیر واگیر را افزایش می دهند. هر سال حداقل ۵ میلیون نفر بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند. تلفات ناشی از اضافه وزن و کلسترول بالا نیز چیزی ۸/۲ میلیون نفر در سراسر جهان است.

منبع : نرم افزار سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *