مراقبت از اپیزیوتومی، زخم و پارگی واژن


در حین زایمان ممکن است برای خروج راحت تر سر نوزاد انجام اپیزیوتومی ضرورت یابد که پس از زایمان محل برش با بخیه ترمیم می شود. اکثر متخصصان توصیه می کنند حتی المقدور از اپیزیوتومی اجتناب شود. در صورتی که زایمان طبیعی یا سزارین کرده اید ۵ الی ۱۰ روز بعد برای ویزیت و مشاهده محل زخم به مرکز بهداشتی درمانی یا مرکز زایمانی مراجعه شود.

توصیه های خانگی

زخم را تمیز نگه دارید. زخم ممکن است به طور طبیعی ترشحی ابکی یا کمی خون آلود از لبه ها داشته باشد. این ترشحات را می توان با آب گرم و تمیز پاک کرد تا از ایجاد دلمه روی زخم جلوگیری کرد مراقب باشید زخم تان به لباس شما گیر نکند. 

تورم خفیف را می توانید با کمپرس سرد یا یخ کنترل کنید (می توان کیسه ای از یخ خرد شده را روی زخم سزارین گذاشت. برای زخم اپیزیوتومی یا پارگی واژن، توصیه میشود ازکیسه های یخ ژله ای که در پارچه ای نخی پیچیده اید برای کمپرس سرد ناحیه استفاده کنید. در روز اول، از کمپرس سرد  هر ۲ ساعت به مدت ۱۰ دقیقه برای ترمیم زخم استفاده کنید. یخ را مستقیم روی پوست قرار ندهید چرا که باعث یخ زدگی می شود. 

پس از چند روز باید از کمپرس گرم که ناحیه را آرام می کند، استفاده کنید. استفاده از افشانه آب گرم روی زخم هم احساس آرام بخشی دارد و هم زخم را تمیز می کند. 

 در اغلب موارد درد زخم با استامینوفن یا بروفن قابل درمان است. درمان ترکیبی با ترکیب استامینوفن و دوز پایین کدیین می تواند به شما کمک کند. اگر درد شدیدتر است و با این درمان ها بهبود نمی یابد، باید پزشک شما را ببیند.

بسیار مهم است که تمیز کردن ناحیه شرمگاهی از جلو به عقب انجام شود.. استفاده از گرمای حاصل از چراغ مطالعه متحرک در فاصله ۲۵ سانتی متری از ناحیه شرمگاهی می تواند آرام بخش باشد. 

 در صورت امکان محل بخیه را در معرض هوا قرار دهید. تا جایی که ممکن است از پوشک یا نوارهای بهداشتی استفاده نکنید و در صورت استفاده زود به زود آن را عوض کنید. از تامپون تا زمان که قاعده شوید، استفاده نکنید. رژیم غذایی را طوری رعایت کنید که دچار نفخ یا یبوست نشوید.

منبع : کتاب خود مراقبتی در برابر ناخوشی های جزئی ، ناشر پارسای سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *