مشکالت دفع ادرار در مردان


با گذر زمان غده پروستات بزرگ میشود و میتواند در مسیر جریان ادرار – بیرون از مثانه- محدودیت ایجاد کند. این محدودیت میتواند به تدریج قدرت جریان ادرار را کم کند و ممکن است خالی شدن کامل مثانه را دشوارتر نماید. خالی شدن ناقص مثانه احتمال بروز عفونت در مثانه را افزایش میدهد. پروستات هم ممکن است عفونت کند و عفونت نیز میتواند باعث تورم پروستات و کاهش بیشتر جریان ادرار شود. بزرگ شدن پروستات خیلی شایع است و مستقیما با ایجاد سرطان پروستات ارتباط ندارد ولی اگر تغییری در وضعیت ادرار خود مشاهده میکنید، عاقلانه است که برای معاینه پروستات به پزشک مراجعه کنید.
علایم ممکن:
کاهش جریان ادرار
ناتوانی از بین بردن حس پر بودن مثانه
احساس درد سوزن سوزن در آلت
ادرار مکرر و با حجم کم
بیدار شدنهای مکرر برای دفع ادرار
بی اختیاری ادرار
مشکلات دفع ادرار
توصیه های خانگی
۱ .همیشه ضرورت ندارد که برای این مشکل داروی نسخه شده را مصرف نمایید. کاهش میزان ادراری که شبانگاه تولید میشود میتواند نیاز به ادرار کردن در شب را کاهش دهد. کاهش یا حذف نوشیدن مایعات ۳ تا ۴ ساعت قبل زمان خواب، میتواند به شما کمک کند، شب برای ادرار بیدار نشوید.
۲ .در بسیاری از مردان با مصرف بعضی فرآورده های گیاهی، جریان ادرار بهبود می یابد. این فرآورده گیاهی بدون نسخه قابل تهیه است و کار آن کوچک کردن پروستات است. اگر تا ۳ ماه هیچ بهبودی را شاهد نبودید مصرف آن را قطع کنید. داروهای تجویزی دیگری وجود دارند که بدون کوچک کردن اندازه پروستات، جریان ادرار را افزایش میدهند. این داروها ظرف چند روز اثر خود را نشان میدهند. شما میتوانید از یک داروبرای افزایش جریان ادرار استفاده کنید و همزمان از داروهای دیگر برای کوچک کردن پروستات بهره گیرید. گزینه های درمانی را با پزشک مورد بحث قرار دهید.
۳ .برخی از داروها میتوانند مقدار PSA درخون را کاهش دهد و با آزمایش PSA جهت تشخیص سرطان پروستات تداخل کند. در صورتی که از دارویی استفاده میکنید، به پزشک خود اطالع دهید.
۴ .بسیاری از مردم احتمال عفونت دستگاه ادراری را با نوشیدن آب زیاد و افزایش حجم ادرار کاهش میدهند. مردان مبتال به بزرگی غده پروستات که دچار عفونت میشوند از این راهبرد فایدهای نمیبرند.
۵ .نشستن برای ادرار تجربه دفع ادرار را آسانتر میسازد. این کار امکان بیشتری برای دفع ادرار میدهد. وقت بگذارید و صبور باشید. شما میتوانید ادرار بیشتری تخلیه کنید اگر پس از قطع اولیه جریان ادرار، کمی صبر کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *