مهمترین اختلال خواب کدام است؟

Common Sleep Disorders


مهمترین اختلال خواب کدام است؟

 افرادی که در به خواب رفتن مشکل دارند، افرادی که به فراوانی بیدار می شوند یا صبح خیلی زود و زودتر از موقع بیدار شوند و احساس سرحالی نمی کنند به اختلال بی خوابی مبتلا هستند.

عوامل خطر در اختلال بی خوابی 

خلق و خو : وجود اضطراب یا شخصیت مستعد نگرانی یا بعضی سبک های شناختی، زمینه ی برانگیختگی بیشتر را افزایش می دهد، گرایش به سرکوب کردن هیجان ها می تواند آسیب پذیری نسبت به بی خوابی را افزایش دهد. 

عوامل محیطی: سرو صدا و نور و دمای بالا یا پایین نیز می تواند آسیب پذیری نسبت به بی خوابی را افزایش دهد. عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیکی: جنسیت مونث و سن بالا با افزایش آسیب پذیری نسبت به بی خوابی همراه است. همچنین، شیوع بی خوابی در بین دوقلوهای یک تخمکی نسبت به دوقلوهای دوتخمکی بالاتر است ونیز شیوع آن در اعضای درجه اول خانواده در مقایسه با کل جمعیت بالاتر است. 

چگونه بر بی خوابی غلبه کنیم؟ 

نظم دادن به زمان خواب:

 سعی کنید زندگیتان را تنظیم کنید تا در زمان مشابه ی به تختخواب بروید و بلند شوید. 

پرهیز از چرت زدن: چرت زدن ها ممکن است احساس خوبی ایجاد کند احساس این که گویی شما در خواب به سر میبرید اما میتواند ریتم های شبانه روزی را مختل کند. شما باید مجددا مغزتان را به به خواب رفتن و بیدارشدن در زمان های منسجم خاص آموزش دهید. پس چرت زدن ها را کنار بگذارید. تختخواب را تنها برای خواب به کار ببرید: اغلب، بی خوابی توسط برانگیختگی زیاد درست قبل از زمان خواب یا در حالی که شما در تختخواب، بیدار دراز کشیده اید ایجاد میشود. 

اکثر مردم تختخواب را برای مطالعه، تماشای تلویزیون یا صحبت کردن با تلفن بهکار میبرند.

 در نتیجه، تختخواب با برانگیختگی و اضطراب مرتبط می شود در حالی که استفاده از آن فقط برای خواب توصیه می شود. . کارهای دیگر مثل صحبت با تلفن را در اتاق دیگری انجام دهید. کارهای آرامش دهنده انجام دهید. قبل از رفتن به تختخواب ورزش نکنید. اکثر بی خوابی ها ناشی از فعالیت مفرط ذهنی است. شاید شما قبل از رفتن به تختخواب خیلی فکر می کنید. ممکن است در حین دراز کشیدن در تختخواب آنچه امروز انجام داده اید یا آنچه امروز اتفاق است فکر کنید، بنابراین می توانید 

بنابراین می توانید یک زمان نگرانی به مدت ۳ ساعت یا بیشتر قبل از رفتن به تختخواب برای خود تنظیم کنید. درباره نگرانیهایتان بنویسید؛ اگر انجام کاری ضرورت دارد آن را بنویسید. فهرستی برای انجام آن تهیه کنید؛ آنچه را که میخواهید امروز با این هفته انجام دهید برنامه ریزی کنید؛ برخی محدودیتها را بپذیرید؛ و ناپایداریها را نیز بپذیرید. اگر هنگامی که در شب در تختخواب خود دراز کشیده اید درباره چیزی نگران هستید، از تختخواب بیرون بیایید، نگرانی را یادداشت و آن را به فردا صبح موکول کنید. شما نیاز ندارید پاسخ دقیق را اکنون بدانید.

منبع : نرم افزار سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *