نقش والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری


والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری، نقش مهمی دارند. آنها میتوانند کودکان و نوجوانان خود را با خطرهای آتش بازی آشنا کنند و به آنها بفهمانند که در مقابل مواد محترقه و منفجره، چقدر آسیب پذیرند. بیان برخی از تجربیات ناگوار گذشته میتواند سودمند باشد و بچه ها را هوشیارتر کند. این هشدارها حتی اگر تکراری باشند،
خالی از فایده نیستند. والدین میتوانند با توجه به توصیه های زیر و به‌کاربستن آنها احتمال بروز حوادث تلخ چهارشنبه سوری را کاهش دهند:

بیشتر کودکان، معمولا به دور از چشم والدین، مواد محترقه و منفجره را خریداری و در جیب، کیف یا کمد اتاق پنهان میکنند اما این مواد، به دلیل درجه آتشگیری پایین، معمولا زود مشتعل میشوند و گاهی خسارات جبران ناپذیری به بار می آورند.
والدین باید علاوه بر توضیح عوارض این مواد آتش زا، با نظارت دقیق بر پول توجیبی کودکان و نحوه هزینه کرد آن در این ایام، نظارت بیشتری بر رفتار و وسایل فرزندشان
داشته باشند و مواد سوختنی و آتشزا را از دسترس آنها خارج کنند.

چهارشنبه سوری، سطحی از هیجان را در بیشتر کودکان و نوجوانان ایجاد میکند که برای آنها خوشایند و لذتبخش است و به همین دلیل، ما به عنوان پدر یا مادر، معمولا به سختی میتوانیم فرزندمان را به کلی از این تجربه هیجانی بازداریم اما میتوانیم هیجان آنها را تعدیل و رفتارشان را مدیریت کنیم و شرایطی فراهم کنیم که چهارشنبهسوری برای آنها امن تر شود

یکی از راههای امن سازی چهارشنبه سوری، این است که خطرهای بالقوه این ایام را به خوبی برای فرزندمان توضیح دهیم و قوانین و چارچوبهای تربیتی مان را به او یادآوری کنیم. اگر کودک با ما همکاری کرد، جواب او پاداش و تشویق است؛ اما اگر او را منع کردیم و نپذیرفت، باید برایش شرط بگذاریم و بهترین شرط این است که خودمان هم کنار او حضور داشته باشیم و بر رفتارهایش نظارت کنیم تا خطری تهدیدش نکند. اگر به هر دلیلی چنین امکانی برایمان فراهم نیست، باید الاقل یک فرد بالغ مورداعتماد را همراه کودک‌مان بفرستیم.

کبریت و مواد آتش زا مانند نفت و بنزین باید خارج از دسترس کودکان نگهداری شود و هرگز نباید به کودک اجازه داد با آتشزدن بوته، هیزم و امثال اینها در محیط خانه یا پارکینگ، جان خود و دیگران را به مخاطره بیندازد.

در پایان شب، بقایای مواد آتش بازی را به سرعت جمع نکنید و حتما برای این کار،حد الاقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد از این مدت، آنها را در یک سطل آب بریزید و دور بیندازید. قبل از ترک محل، حتما از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.

منبع : تحریریه سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *