همه آن چه باید درباره داروهای مسکن و تب بر بدانیم


یکی از داروهای جدید که می توان بدون نسخه از داروخانه، خرید بروفن است. این دارو به، همان دسته دارویی متعلق است که آ اس آ تعلق دارد. این دسته دارویی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوانده می شود. این داروها می توانند درد را رفع کنند، تب را کم کنند و نیز التهاب را کاهش دهند. ممکن است فکر کنید این داروها بهترین هستند چرا که هم درد و هم التهاب را رفع می کنند متأسفانه این داروها می توانند در بعضی بیماران زخم معده، مشکلات کلیوی و کاهش گذرای پلاکت ایجاد کنند. برای کاهش عوارض گوراش بهتر است این داروها پس از غذا خورده شوند.

آسپرین آ اس آ نباید به افراد زیر ۲۰ سال که بیماری ویروسی دارند تجویز شود زیرا می تواند بیماری کبدی به نام سندرم رای ایجاد کند. بروفن خطر ایجاد سندرم رای ندارد. از این دارو می توان به تنهایی یا در کنار استامینوفن برای تب و درد در بیمارانی که به خوبی به استامینوفن پاسخ نمی دهند، استفاده کرد. بروفن میتواند ناراحتی را به مدت طولانی تری رفع کند (۶ تا ۸ ساعت در مقابل ۴ تا ۶ ساعت با استامینوفن). بروفن را در بسته بندی های ویژه کودکان نیز می فروشند. در کودکان برای تب و درد، استامینوفن انتخاب اول است.

اکثر مردم با آسپرین و تایلنول آشنا هستند. این ها نام تجاری داروی را به آاس آ (اسید استیل سالیسیلیک) و استامینوفن هستند. این داروها برای درمان درد و تب به کار می روند، آ اس آ خاصیت ضد التهابی (تورم، گرما، قرمزی) دارد ولی خاصیت ضد التهابی استامینوفن اندک است

شما ممکن است شنیده باشید بعضی می گویند که یکی از این داروها بهتر از داروهای دیگر روی درد تأثیر دارد. هر چند ممکن است این تفاوت در افراد مختلف وجود داشته باشد ولی اغلب علت عدم کنترل درد، استفاده از دوز نامناسب این داروهاست. این امر به خصوص در درمان کودکان اهمیت دارد. دستور دارویی روی جعبه معمولا دوز مناسب را برای سن درج کرده است.در مورد دوز مناسب و نحوه مصرف دارو با دکتر داروساز مشورت کنید. ترکیبات مسکن متعددی وجود دارند که کافئین را در ترکیب با آاس آ عرضه می کنند. این ترکیب به اثربخشی بیش تر آاس آ کمک می کند ولی در اکثر مواقع مورد نیاز نیست. محتوای کافئین این ترکیبات معادل کافئین نیم فنجان قهوه است.

گاهی برای بهبود اثر تسکین درد، داروی مخدری به آ اس آ یا استامینوفن اضافه میشود که معمولا کدئین است.به یاد داشته باشید هنگامی که از دارو برای رفع درد یا کنترل تب استفاده می کنید، بیش ترین موفقیت زمانی به دست می آید که دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید. اگر صبر کنید تا درد واقعا زیاد شود یا تب خیلی بالا رود مدت زمان بیش تری طول می کشد تا علایم تحت کنترل در آیند.در کودکان و نوزادان تب می تواند علامت یک بیماری جدی باشد بنابراین حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.گ

منبع : کتاب خود مراقبتی در ناخوشی های جزئی ناشر پارسای سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *