واکسیناسیون کودکان (ایمن سازی)


واکسن ، میکروب ضعیف شده، کشته شده یا سم ضعیف شده میکروب یا بخشی از اجزای بدنه میکروب است که طبق برنامه خاص به صورت خوراکی یا از راه های دیگر آن را به بدن انسان وارد می کنند تا ایجاد آنتی بادی های محافظ در مقابل بیماری ها را تحریک کند و به این ترتیب فرد واکسینه در برابر بیماری در صورتی که در معرض آن قرار بگیرد مصون میشود.

 واکسن در سنین بسیار پایین به کودکان تجویز می شود. افسانه های زیادی در مورد ایمن سازی وجود برخی از والدین درباره ایمن سازی کودکان شان نگران هستند. این مطلب حاوی اطلاعاتی است که به این نگرانی ها پاسخ میدهد؛ البته شما باید پیش از واکسیناسیون کودک تان، در مورد برنامه ایمن سازی با پزشک تان یا مراقب سلامت در مراکز بهداشتی درمانی گفتگو کنید.

ایمن سازی بی خطر است و تنها دلیل محکمی که می تواند مانع از واکسیناسیون شود شرایط نوزاد و نظر پزشک است. ایمن سازی در پیشگیری از بسیاری بیماریها که می توانند باعث وخامت حال و حتی مرگ شوند، مؤثر است و در چند دهه اخیر این بیماریها که زمانی شایع بودند به دلیل واکسیناسیون دیگر به ندرت مشاهده می شود. حتی کسانی که واکسن نزده اند به این دلیل که از تعداد افراد حامل عامل بیماری کاسته شده است و میزان انتقال تقلیل یافته، از مزایای آن بهره مند شده اند.

ایمن سازی در مقابل دیفتری، فلج اطفال، کزاز، هپاتیت ب، سیاه سرفه، هموفیلوس آنفلوآنزای تیپ B، سرخک، اوریون و سرخجه برای همه کودکان توصیه می شود. واکسن سایر بیماریها مطابق با برنامه ایمن سازی برای افرادی تجویز می شوند که خطر ابتلا به آنها با سفر به نواحی دیگر دنیا وجود دارد.

. یکی از واکسیناسیون عوارض جزیی پیدا می کنند که به آسانی در خانه قابل کنترل است. عوارض جدی بسیار نادرند و تنها در یک نفر از هر ۱ میلیون نفر که واکسینه می شوند . دیده می شوند.و لازم نیست واکسینه کردن کودک را به دلیل بیماری جزیی مثل سرماخوردگی به تاخیر انداخت. واکسن ها سیستم ایمنی کودک را تضعیف نمی کنند. هیچ راه دیگری به جز واکسیناسیون برای پیشگیری از بیماریهای شایع وجود ندارد. باید مطابق با برنامه اصلی ایمن سازی کشور همه کودکان واکسن دریافت کنند.

منبع : کتاب پیشگیری از ناخوشی های جزئی ، ناشر پارسای سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *