چرا باید شکلات تیره را به عنوان یک میان وعده مصرف کرد؟


مصرف کاکائو و شکلات تیره منجر به افزایش اکسید نیتریک می‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، تمام محصولات کاکائو در جهان مقبولیت زیادی به دست آورده اند. در میان این محصولات، شکلات سرشار از فلاوانول است. ماده‌ای که در انگور، سیب، تمشک، حبوبات، چای سبز و … نیز وجود دارد.

غلظت نسبی فلاوانول در شکلات تیره بالاتر است به همین دلیل حدس زده می‌شود که شکلات تیره برای بهبود سلامت قلب و عروق بسیار مفید باشد.

چرا باید شکلات تیره را به عنوان یک میان وعده مصرف کرد؟//تنها

فشار خون پایین: مصرف کاکائو و شکلات تیره منجر به افزایش اکسید نیتریک می‌شود. اکسید نیتریک یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد و بر روی گیرنده‌های کوچک در رگ‌های خونی تاثیر گذاشته و باعث اتساع عروق می‌شود. این فرایند کاهش فشار خون را به همراه دارد. فشار خون بالا در عوض با بسیاری از بیماری‌های قلبی از جمله نارسایی قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی، و آترواسکلروز در ارتباط است. فشار خون بالا همچنین منجر به زوال شناختی، زوال عقل و سکته مغزی می‌شود.

بهبود سلامت عروق کرونر: تحقیقات نشان داده فلاونوئید‌ها منجر به پیشگیری از سفتی شریان‌ها و پدیده چسبندگی گلبول‌های سفید خون به دیواره عروق می‌شوند. به گفته دانشمندان، خوردن روزانه یک قطعه شکلات تلخ لازم است و حتی می‌توان به عنوان یک دارو از آن استفاده کرد.

کاهش کلسترول: افراد مبتلا به کلسترول تام بالا با خطر افزایش ال دی ال یا لیپوپروتئین با چگالی کم مواجه هستند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی به ویژه آترواسکلروز و حمله قلبی کرونر در آن‌ها بیشتر است. فلاوانول موجود در شکلات تیره منجر به کاهش جذب کلسترول در مسیر دستگاه گوارش و همچنین سنتز کلسترول ال دی ال می‌شود. مصرف این شکلات با افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا یا اچ دی ال نیز در ارتباط است؛ یعنی کلسترولی که منجر به محافظت در برابر بیماری‌های قلبی می‌شود.

شکلات تیره؛ تغییرات پاسخ بدن ما به استرس

به گفته محققان مصرف روزانه حدود ۴۰ گرم شکلات تیره به مدت دو هفته، سطوح هورمون‌های استرس در افراد دارای استرس بالا را کاهش می‌دهد. بر این اساس، محققان ۳۰ نفر را که دارای پریشانی‌های کم و زیاد بودند مورد بررسی قرار داده و در ادامه، سطوح هورمون‌های استرسی در خون و نمونه‌های ادارای را چندین مرتبه جمع آوری و اندازه گرفتند. بر پایه این مطالعه در نهایت مشخص شد: مصرف روزانه ۱.۴ اونس از این شکلات‌ها برای بهبود مشکلات مرتبط با استرس مفید است.

شکلات تیره؛ پیشگیری کننده از چاقی

شکلات سرشار از چربی و کربوهیدرات‌ها است و به طور متوسط هر ۱۰۰ گرم شکلات، ۵۰۰ کالری انرژی دارد. با این حال نباید از رژیم غذایی حذف شود. زیرا شکلات تلخ حاوی مواد مغذی زیادی است که برای بدن مفید است. خوردن مقداری شکلات در روز به جای سایر مواد غذایی پرکالری و بدون ارزش غذایی توصیه می‌شود. بهتر است روزانه حدود ۳۰ گرم شکلات تلخ (حداقل ۷۰ درصد)، نه کمتر و نه بیشتر بخوریم.

منبع: آوای سلامت

انتهای پیام/

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *