چگونه می توان ابتلا به اچ آی وی را تشخیص داد؟


در مرحله بدون علامت هیچ نشانه ای از بیماری وجود ندارد لذا نه خود فرد و نه اطرافیان او نمی توانند بفهمند که فرد مبتلا است. به عبارت دیگر ابتلا به اچ آی وی را به هیچ عنوان از روی «ظاهر فرد» نمی توان تشخیص داد. بعد از ورود ویروس به بدن، در بدن موادی به نام آنتی بادی تولید شده که به تدریج میزان آن در خون زیاد میشود. هرچند تولید این ماده هم علامتی ایجاد نمی کند اما از آن جا که با روشهای آزمایشگاهی می توان این ماده (آنتی بادی) را در خون تشخیص داد، به کمک آن می توان به ابتلای فرد پی برد.

پس، در دوره بدون علامت، فرد هیچ علامت ظاهری ندارد اما تست آزمایشگاهی او مثبت است. همان طور که اشاره شد آنتی بادی به تدریج شروع به ترشح می کند، بنابراین از زمانی که ویروس وارد بدن می شود تا زمانی که سطح آنتی بادی به حدی برسد که قابل اندازه گیری باشد، مدت زمانی بین ۲ هفته تا ۳ ماه طول می کشد که به آن «دوران پنجره» می گویند. در دوران پنجره علی رغم این که ویروس در بدن انسان وجود دارد اما فرد علامتی ندارد و تست آزمایشگاهی او نیز مثبت نمیشود ولی فرد می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند.

خانم ها چگونه باید بفهمند که به اچ آی وی مبتلا هستند یا خیر؟ 

در صورت بارداری یا تصمیم به بارداری، برای تشخیص ابتلا به اچ آی وی با آزمایش تشخیصی سریع به راحتی می توان ابتلا به ویروس را تشخیص داد. در حال حاضر با تست تشخیصی سریع، احتمال ابتلا یا عدم ابتلا به اچ آی وی حداکثر در ۲۰ دقیقه در خون مشخص می شود. البته در صورت مثبت شدن این آزمایش باید حتما آزمایش تاییدی انجام شود. 

با مراجعه به مراکز بهداشتی – درمانی یا مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری می توان این آزمایش را انجام داد. مشاوره و انجام آزمایش در این مراکز رایگان و کاملا محرمانه است

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *