گرفتگی رگ های قلبی


وقتی در نتیجه ی رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز، فرآورده های لبنی و تخم مرغ، ذرات کلسترول، چربی و سلول های دیگر در سرخرگها تجمع پیدا کنند، رگه های چربی در جداره رگ ها ایجاد می شود که در نهایت با تشکیل پلاک منجر به اختلال در گردش خون می شوند. در بیماری عروق کرونری که شایع ترین اختلال قلبی – عروقی شمرده می شود، این انسدادهای ایجاد شده روی سرخرگهای منتهی به قلب تاثیر می گذارند و منجر به درد قفسه ی سینه و اغلب، حمله ی قلبی می گردند.

اما چنین انسداد هایی فقط روی سرخرگهای قفسه ی سینه تاثیر نمی گذارند؛ بیماری آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین یا ضخیم شدن سرخرگها، می تواند هر سرخرگی را در بدن تحت تاثیر قرار دهد و این منجر به بروز نشانه های متفاوتی در سرتاسر بدن می شود که علامت هشداری برای بیماری های قلبی – عروقی به شمار می آید. علائم ظاهری گرفتگی رگ قلب با این که افراد مختلف نشانه های مختلفی دارند، بسیاری از نشانه های گرفتگی عروق با بیماری های دیگر مشابه هستند ولی بعضی از آن ها را باید جدی گرفت. در اینجا به سه نشانه عمومی بروز گرفتگی سرخرگ ها اشاره می کنیم

درد پایین کمر تاثیر گرفتگی عروق در بروز کمردرد : رگهای منتهی به بخش پایینی کمر اولین جایی در بدن هستند که پلاکها در آنجا جمع می شوند و نشانه های گرفتگی عروق بروز پیدا می کند. کاهش جریان خون به سمت بخش پایینی کمر منجر به ضعیف شدن دیسک و مستهلک شدن مهره ها می شود، در نتیجه فتق دیسک دردناک ایجاد می شود و روی اعصاب فشار وارد می کند.

اختلال نعوظ در مردان در بسیاری از موارد، اختلال نعوظ نشانه ی اولیه ی گرفتگی سرخرگها است. وقتی جریان خون به سمت پینس آلت تناسلی مرد کاهش پیدا کند، عملکرد جنسی دچار اختلال می شود. نتایج مطالعات اخیر نشان داده است که غربالگری مردان دچار اختلال نعوظ می تواند از میلیون ها حمله ی قلبی یا سکته در طول بیست سال بعدی پیشگیری کند.

سکته

وقتی پلاک در سرخرگهای منتهی به مغز جمع شود، مسیر عبور خون باریک می شود و بخشی از مغز از دریافت خون غنی از اکسیژن محروم می ماند، و از آنجا که سلول های مغز بدون اکسیژن نمی توانند زنده بمانند سکته ی مغزی اتفاق می افتد.

منبع : نرم افزار سلامت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *