۱۰ فعالیتی که شما را در معرض ویروس کرونا قرار می دهد


دکتر محمدرفیع جلالی

اگر بخواهیم از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کنیم، تنها راه پیش روی ما قرنطینه است. با این حال همه می‌دانیم که در قرنطینه کامل نمی‌توان زندگی کرد و باید در دوران شیوع کرونا نیز به گونه‌ای برای تامین احتیاجات روزمزه با افراد دیگر ارتباط داشت. 

بنابراین برای حضور در جامعه و ارتباط با دیگران باید به موارد مختلفی توجه کرد و با رعایت توصیه‌های سازمان‌های بهداشتی، تا جای ممکن خطر ابتلا به کرونا را کاهش داد. در کنار رعایت مواردی مانند حفظ فاصله اجتماعی، شستشوی مداوم دستها و استفاده از ماسک، باید تا جایی ممکن از انجام برخی کارها دوری کرد. در این مطلب به چندین فعالیت با ترتیب خطرنا‌کترین به امن‌ترین اشاره میکنیم:

–  سفر هوایی در دوران کرونا
–  
طبق گزارش CNET، از خطرناکترین کارهایی که در حال حاضر می‌توانید انجام دهید، انجام سفر هوایی است. فرودگاه‌ها شلوغ هستند و مردم درباره سفر خود نیز نگرانی‌های زیادی دارند، بنابراین فراموش می‌کنند فاصله اجتماعی را رعایت کنند، ماسک به صورت بزنند و دستان خود را بشویند. علاوه بر این موارد، باید به حضور مردم از کشورهای مختلف در فرودگاه و همچنین عدم امکان رعایت فاصله اجتماعی درون هواپیما نیز اشاره کرد.

–  رفتن به کافه
–  
اگر کافه‌ها باز باشند، به احتمال زیاد می‌خواهید با دوستان خود در آن جمع شوید و گپ بزنید. کافه‌ها شلوغ هستند و امکان رعایت صحیح فاصله اجتماعی وجود ندارد، علاوه بر این به احتمال زیاد نمی‌توانید ماسک را روی صورت خود در طول مدتی که در کافه شاپ هستید نگه دارید. این موارد باعث می‌شوند که کافه‌ها یکی از خطرناکترین محل‌ها در زمان شیوع کرونا باشند.

–  رفتن به آرایشگاه
–  
شاید ابتدا، کوتاه کردن موی سر در آرایشگاه خطرناک به نظر نرسد، اما چنین تصوری اشتباه است. شما در این مکان ها فاصله بسیار کمی با فردی که موی سرتان را کوتاه می‌کند، دارید. حتی اگر در آرایشگاه ماسک به صورت داشته باشید، احتمال ابتلای شما به کرونا وجود دارد، البته خطر آن را کاهش می‌دهد.

–  غذا خوردن درون محیط رستوران
–  
قرارگیری در فضای بسته رستوران ها به ویژه در کنار دیگران شما را در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌دهد، اما اگر در فضای آزاد غذا بخورید این خطر کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این، در هنگام غذا خوردن نمی‌توانید ماسک به صورت داشته باشید، البته شما تنها نیستید و همین موضوع امکان انتقال بیماری را افزایش می‌دهد.

–  ملاقات با دوستان در محیط‌های سربسته
–  
باید تا جای ممکن از ملاقات با دوستان خود در محیط‌های سربسته در دوران کرونا جلوگیری کرد، چرا که احتمال انتقال ویروس در چنین شرایطی بالا است و در صورت فرد ناقل در جمع،با لمس در، میز، صندلی و وسایل دیگر می‌توانید به این بیماری مبتلا شوید. به گفته کارشناسان،  ملاقات‌های این چنینی باعث ابتلای شمار بالایی از مردم به کووید-۱۹ در سراسر جهان شده است.

–  باشگاه رفتن در شرایط کرونا
–  
باشگاه‌ها جزو اولین فعالیت هایی بودند که با کاهش محدودیت‌ها بازگشایی شدند، با این حال همچنان جز امن‌ترین مکان ها نیستند. امنیت باشگاه به اندازه آن و تعداد افراد حاضر در آن بستگی دارد. یکی از مواردی که در باشگاه‌ها باید رعایت کرد، عدم انجام تمرین گروهی و کلاس‌های جمعی است و باید تا جای ممکن در ساعت‌های خلوت در باشگاه حضور پیدا کرد.

–  انجام خرید روزانه
–  
 مهمترین عاملی که در خرید روزانه می‌تواند باعث ابتلای شما به کرونا شود، میزان شلوغی فروشگاه است. از فروشگاه‌های خلوت خرید کنید یا به جایی بروید که برای تعداد مشتریان خود محدودیت درنظر گرفته، چرا که با نزدیک شدن به افراد دیگر احتمال ابتلا به کرونا افزایش پیدا می‌کند و یا در ساعات خلوت تری به فروشگاه مراجعه کنید.

–  غذا خوردن در فضای باز
–  
می توانید در محیط های باز و با حفظ فاصله اجتماعی و دوری از اجتماعات غذا بخورید و خطر ابتلا به کرونا بسیار کمتر از غذا خوردن در محیط‌های سربسته خواهد بود. بزرگترین خطر در این هنگام، درآوردن ماسک و همچنین ارتباط با کارکنان رستوران است که می‌تواند باعث ابتلای شما به این بیماری شود.

–  ملاقات با دوستان در فضای باز
برای حفظ ارتباط با دوستان خود می‌توانید آنها را در محیط‌های باز، مخصوصا در مکان‌های کنترل شده مانند حیاط خانه خود ملاقات کنید. با حفظ فاصله و همچنین تعداد محدود افراد، می‌توانید خطر ابتلا به کرونا را به حداقل برسانید.

منبع سایت سلامت : salamat.ir

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *